Egzamin ósmoklasisty 2024/2025
Od 2025 roku egzamin ósmoklasisty obejmuje wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Aby ukończyć szkołę, do egzaminu musi przystąpić każdy uczeń klasy ósmej. Uczeń, który nie przystąpił do egzaminu (również w terminie dodatkowym) i nie został z niego zwolniony, powtarza ósmą klasę i przystępuje do egzaminu w roku kolejnym. Nie określono minimalnego wyniku, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać.
Szczegółowe informatory o przebiegu egzaminu wraz z aneksami, komunikaty oraz harmonogram egzaminu znajdują się na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej: egzamin ósmoklasisty oraz na Okregowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku
Harmonogram i przebieg egzaminu
Przeprowadzany jest on z trzech przedmiotów obowiązkowych, tj.: języka polskiego, matematyki, języka obcego nowożytnego w ciągu trzech kolejnych dni (w roku szkolnym 2024/25 – 13, 14 i 15 maja, godz. 9.00):
- pierwszego dnia – egzamin z języka polskiego – 150 minut;
- drugiego dnia – egzamin z matematyki – 125 minut;
- trzeciego dnia – egzamin z języka obcego nowożytnego – 110 minut.
Uczniom uprawnionym do dostosowań warunków pisania można wydłużyć czas pisania do 50% trwania każdej części.
Na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem (nie może być to długopis wymazywalny), a w przypadku matematyki również linijkę.
Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora ani słowników (wyjątkiem są uczniowie z doświadczeniem migracji). Do sali egzaminacyjnej nie wolno przynosić ani korzystać w niej z żadnych urządzeń telekomunikacyjnych (telefon, smartwatch); korzystanie z takowych powoduje przerwanie i unieważnienie egzaminu danemu uczniowi.
Dodatkowy termin egzaminu, dla uczniów którzy ze względów losowych bądź zdrowotnych nie mogli go pisać w maju to: 10-12 czerwca 2025 r.
Zadania na egzaminie ósmoklasisty
W arkuszu egzaminacyjnym z każdego przedmiotu znajdą się zarówno zadania zamknięte (tj. takie, w których uczeń wybiera jedną odpowiedź z kilku podanych), jak i zadania otwarte (tj. takie, w których uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź).
Przykładowe zadania wraz z rozwiązaniami można znaleźć w informatorach o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów, w przykładowych arkuszach egzaminacyjnych, w arkuszach z egzaminów próbnych, w zestawach powtórzeniowych zadań egzaminacyjnych oraz w arkuszach wykorzystanych do przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty w latach 2019–2024.
Przykładowe zadania wraz z rozwiązaniami można znaleźć w informatorach o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów.
Podstawa programowa z j. polskiego, matematyki i j. angielskiego
Wyniki i zaświadczenia
Wyniki zostaną przekazane uczniom przez OKE w formie elektronicznej – będą widoczne dla ucznia po zalogowaniu się na jego konto na platformie https://ziu.gov.pl/login (loginy i hasła zostaną uczniom przekazane w szkole w czerwcu 2025).
W 2025 r. uczniowie poznają swoje wyniki 4 lipca, od 4 lipca każdy uczeń odbiera ze szkoły imienne zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty. Na zaświadczeniu podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu.
Wynik procentowy to odsetek punktów (zaokrąglony do liczby całkowitej), które uczeń zdobył za zadania z danego przedmiotu.
Wynik centylowy to odsetek liczby ósmoklasistów (zaokrąglony do liczby całkowitej), którzy uzyskali z egzaminu z danego przedmiotu wynik taki sam lub niższy niż zdający.
Na przykład uczeń, który z języka polskiego uzyskał 78% punktów możliwych do zdobycia (wynik procentowy), dowie się z zaświadczenia, że wynik taki sam lub niższy uzyskało 73% wszystkich zdających (wynik centylowy), co oznacza, że wynik wyższy uzyskało 27% zdających. Wynik centylowy umożliwia porównanie swojego wyniku z wynikami uczniów w całym kraju.
Wyniki egzaminu maja wpływ na rekrutację do szkół ponadpodstawowych. Są ostateczne i nie mogą być podważone na drodze sądowej.
Uczeń lub jego rodzice mają prawo wglądu do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej tego ucznia, w miejscu i czasie wskazanym przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, w ciągu 6 miesięcy od dnia wydania przez okręgową komisję egzaminacyjną zaświadczenia/informacji o szczegółowych
wynikach egzaminu ósmoklasisty.
Świadectwa ukończenia szkoły podstawowej uczniowie otrzymają w dniu zakończenia roku szkolnego 2024/2025 czyli 27.06.2025 r.
Informacje dodatkowe
EGZAMIN ÓSMOKLASISTY W JĘZYKU MNIEJSZOŚCI NARODOWEJ, MNIEJSZOŚCI ETNICZNEJ I JĘZYKU REGIONALNYM
Uczniowie szkół lub oddziałów, w których zajęcia są prowadzone w języku mniejszości narodowej, języku mniejszości etnicznej lub języku regionalnym, rozwiązują zadania z matematyki w języku polskim albo w języku danej mniejszości narodowej, mniejszości etnicznej lub w języku regionalnym. Stosowną deklarację rodzice (prawni opiekunowie) ucznia składają do 30 września roku szkolnego, w którym jest przeprowadzany egzamin.
EGZAMIN ÓSMOKLASISTY Z JĘZYKA OBCEGO NOWOŻYTNEGO
Rodzice (prawni opiekunowie) ucznia nie później niż do 30 września roku szkolnego, w którym jest przeprowadzany egzamin, składają dyrektorowi szkoły pisemną deklarację o przystąpieniu do egzaminu z jednego z języków obcych nowożytnych, którego uczeń uczy się w szkole jako przedmiotu obowiązkowego. Osoby pełnoletnie składają taką deklarację samodzielnie.
UPRAWNIENIA LAUREATÓW I FINALISTÓW KONKURSÓW
Uczeń, który jest laureatem lub finalistą olimpiady przedmiotowej wymienionej w wykazie olimpiad lub laureatem konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim, organizowanych z zakresu jednego z przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty, jest zwolniony z egzaminu z danego przedmiotu. Zwolnienie jest równoznaczne z uzyskaniem z przedmiotu najwyższego wyniku.
UPRAWNIENIA UCZNIÓW ZE SPECJALNYMI POTRZEBAMI EDUKACYJNYMI
Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym uczniowie niepełnosprawni, niedostosowani społecznie oraz zagrożeni niedostosowaniem społecznym, uczniowie, o których mowa w art. 165 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (cudzoziemcy), oraz uczniowie – obywatele Ukrainy przystępują do egzaminu ósmoklasisty w warunkach i/lub formach dostosowanych do ich potrzeb. Szczegółowe informacje dotyczące dostosowań są ogłaszane w komunikacie o dostosowaniach.
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych
Rekrutacja w województwie pomorskim w szkołach publicznych, odbywa się w systemie elektronicznym VULCAN.
VULCAN Rekrutacja 2024 – przewodnik dla kandydata.
Rekrutacja do szkół niepublicznych zależy od danej szkoły – należy znaleźć informacje bezpośrednio na stronie szkoły.
Warto śledzić komunikaty lokalnych władz oświatowych w danym powiecie.
Wszystkie informacje dotyczące rekrutacji w powiecie lęborskim znajdziemy tutaj.
Informacje dotyczące rekrutacji w poszczególnych szkołach ponadpodstawowych w powiecie lęborskim:
Harmonogram – najważniejsze terminy w rekrutacji
Tegoroczny nabór do szkół średnich rozpocznie się 15 maja 2025 roku i potrwa do sierpnia (po naborze uzupełniającym). Ósmoklasiści muszą jednak wcześniej podjąć decyzję o wyborze szkoły, ponieważ dokumenty należy dostarczyć przed poznaniem wyników egzaminów ósmoklasisty.
Według informacji z rozporządzenia pomorskiego kuratora oświaty najważniejsze terminy w rekrutacji do szkół średnich w 2025 r. to:
– od 15 maja 2025 r. od godz. 8:00 do 13 czerwca 2025 r. do godz. 15:00 – złożenie wniosku, w tym zmiana wniosku wraz z dokumentami o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej (podpisanego przez co najmniej jednego rodzica/prawnego opiekuna).
– od 15 maja 2025 r. do 30 maja 2025 r. do godz. 15:00 – złożenie wniosku, w tym zmiana wniosku wraz z dokumentami (podpisanego przez co najmniej jednego rodzica/prawnego opiekuna) o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej: dwujęzycznej, oddziału dwujęzycznego, międzynarodowego, wstępnego, przygotowania wojskowego w szkole ponadpodstawowej, oddziałów wymagających od kandydatów szczególnych indywidualnych predyspozycji oraz do szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe w szkołach ponadpodstawowych.
– do 9 maja 2025 r. – podanie do publicznej wiadomości przez dyrektorów szkół o terminach przeprowadzenia sprawdzianu kompetencji lub prób sprawności (m.in. szkoły sportowe, dwujęzyczne).
– od 4 lipca 2025 r. od godz. 8:00 do 8 lipca 2025 r. do godz. 15:00 – uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty oraz możliwość złożenia nowego wniosku (w tym zmiana przez kandydata wniosku o przyjęcie) z uwagi na zamianę szkół, do których kandyduje.
– od 2 czerwca 2025 r. do 12 czerwca 2025 r.; II termin od 30 czerwca 2025 r. do 3 lipca 2025 r. – przeprowadzenie sprawdzianu uzdolnień kierunkowych i prób sprawności fizycznej – dyrektor szkoły określa szczegółowy termin sprawdzianu.
– I termin do 13 czerwca 2025 r.; II termin do 4 lipca 2025 r. – podanie do wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów, którzy uzyskali pozytywny wynik sprawdzianu uzdolnień kierunkowych.
– do 14 lipca 2025 r. – weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej i dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym, w tym okoliczności zweryfikowanych przez wójta (burmistrza lub prezydenta) wskazanych w oświadczeniach.
– 15 lipca 2025 r. do godz. 15.00 – podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych.
– do 16 lipca 2025 r. – wydanie przez szkołę prowadzącą kształcenie zawodowe skierowania na badanie lekarskie.
– do 18 lipca 2025 r. do godz. 15:00 – potwierdzenie woli przyjęcia w postaci przedstawienia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego (o ile nie zostały one złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej), a w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe – także zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz odpowiednio orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami i orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem.
– 21 lipca 2025 r. do godz. 14:00 – podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych.
– 21 lipca 2025 r. do godz. 14:00 – poinformowanie przez dyrektora szkoły ponadpodstawowej kuratora oświaty o liczbie wolnych miejsc w szkole.
– do 22 lipca 2025 r. – opublikowanie przez właściwego kuratora oświaty informacji o liczbie wolnych miejsc w szkołach ponadpodstawowych.



Źródło:
https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/o-egzaminie/
https://www.kuratorium.gda.pl/zarzadzenie-nr-152025-pomorskiego-kuratora-oswiaty-w-sprawie-okreslenia-terminow-przeprowadzenia-postepowania-rekrutacyjnego-i-postepowania-uzupelniajacego-w-wojewodztwie-pomorskim-na-rok-szkolny-202/